Kaelustuvi

 

Kaelustuvi

Kaelustuvi ehk meigas on hakist suurem meie kõige suurem tuviline. Vanalinnu kehavärvuseks on põhiliselt hall, tiivad pealt pruunid, alt helehallid või valkjad. Tiibade ülapoolel on keskosal heledatest küünarkattesulgedest moodustunud valge laik. Selle ja külgkaelal asuva heleda kolmnurga (ning muidugi suuruse) järgi on teda teistest tuvilistest kerge eristada. Meika puguala ja rind on veinipunase varjundiga, kaelal lisaks eelmainitud laigule ka veel metalliläikeline piirkond. Linnu pea ja sabasulgede viimane kolmandik on tumehalli värvusega. Nokk on kaelustuvil otsast kollane, vahanaha piirkonnast aga punane. Linnu jalad on karmiinpunased. Noorlind näeb välja umbes nagu vanalind, aga ta on pisut väiksem ja heledad piirkonnad kaelal ning metalliläikeline piirkond ei ole välja arenenud või alles hakkab õrnalt tekkima. Noorlinnu nokk ja jalad on pruunid. Kaelustuvi lend on kiire ja jõuline, lennu algul puutuvad kiirel stardil tiibade hoosuled selja kohal kokku, mistõttu start on plagisev.

Kaelustuvi pesitseb suvel kaks korda, ent kuna kurna hävimise korral esineb ka järelkurni, võib noorlinde näha praktiliselt kogu suve jooksul. Pesa ehitab kaelustuvi enamasti kuusele maast 15 või enama meetri kõrgusele. Pesa paikneb puutüve lahedal ja seda kahel põhjusel: esiteks on tuvi pesa üsna habras, mistõttu kaugemal okstel ta lihtsalt raputataks laiali ning teiseks on tuvi selleks liialt maitsva lihaga, et ükski röövlind tema suhtes ükskõikseks jääks. Tüve lähedal on pesa raskem märgata. Tuvide toit on enamasti taimne, mis aga ei tähenda sugugi seda, et lind maas liikuva rasvase tõugu üles korjamata jätaks.

Kaelustuvi on jahilind, keda kütitakse alates augusti algusest kuni oktoobri lõpuni. Tuvijaht nõuab, nagu tikutajajahtki, väga kiiret reaktsiooni ning täpset kätt ja see on ka üheks põhjuseks, miks tuvijaht väga populaarne ei ole; ühe tuvi "omahind" tuleb teinekord vägagi soolane. Samas aga on tuviliha väga maitsev ning seda vaeva väärt.

Kaelustuvi ei kuulu looduskaitse alla.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri