Künnivares

 

Künnivares

Künnivares on umbes hallvarese suurune, kuid saledam ning sirgema ja peenema nokaga. Künnivarese sulestik on must. Ta on täielik kultuurmaastiku lind, pesitsedes kolooniatena põldudevahelistes puistutes, parkides ja kalmistutel. Tihti võib teda kohata ka linnades ja asulates.

Kevadel saabub künnivares vara - esimeste lumevabade laikude ilmudes - seega juba aprilli algul. Pärast saabumist ei hakka nad kohe pesitsema, vaid hulguvad veel mõnda aega ringi. Pesa ehitab künnivares igasuguste puude otsa, enamasti küllaltki kõrgele ja sageli päris ladvatipu lähedale. Tihedasti asustatud haudeterritooriumil võib ühe puu võras olla mõnikord kuni 20 pesa. Pesamaterjalina kasutavad linnud kuivi raage, sageli aga ka otse puudelt murtud tooreid oksi. Pesa vooderdatakse kuiva rohukuluga. Pesa kasutavad künnivaresed mitu aastat järjest ja seda parandatakse igal kevadel.

Pesas olevad munad on rohelise tausta ja pruunide laikudega. Pruune laike on rohkem muna jämedamas otsas. Mune haub emaslind üksi ja ta alustab haudumist juba peale esimese muna munemist. Künnivarese pojad kooruvad paljastena. Emaslind ei lahku peaaegu kuni poolteist nädalat üldse pesalt. Sel ajal toob poegadele toitu ainult isaslind. Pojad on seega pesahoidjad ja lahkuvad pesast umbes ühe kuu vanustena.

Pärast poegade lennuvõimestumist toidavad vanalinnud neid veel mõnda aega. Hiljem koonduvad linnud suurtesse parvedesse, lahkuvad pesitsuspiirkonnast ning uitavad ringi mööda põlde ja niite, enamasti koos hakkidega.

Künnivares toitub mitmesugustest putukatest ja nende vastsetest, hiirelaadsetest närilistest ning tera- ja juurviljast. Sealhulgas kasutab ta toiduks ka mitmesuguseid kahjulikke loomi. Selle kõrval teeb künnivares ka mõningat kahju, kiskudes üles kevadel külvatud tera- ja aedvilja seemneid. Ent tervikuna võttes ületab kasu tema poolt tehtava kahju ja seetõttu tuleb künnivarest pidada kasulikuks linnuliigiks. Looduskaitse alla ta ei kuulu.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri