Ronk

You need Plug-In support

Ronga häälitsus

 

Ronk

Ronk on vareslaste suurim esindaja. Tema sulestik on must sinivioletse metalliläikega. Eestis on ronk paigalind, kes pesitsusajal elutseb igasugustes metsades. Muul ajal esineb teda peaaegu kõikjal, lagedatel kultuuraladel ja isegi linnades. Mittepesitsevad isendid hulguvad ringi ka suvel.

Ronga pesitsuspaarid on püsivad. Uue pesa ehitavad või vana pesa remondivad mõlemad vanalinnud. Ronk ehitab oma pesa reeglina männile, enamasti kõrgele selle võrasse. Pesa koosneb oksadest ja raagudest, seest on see vooderdatud pehmema materjaliga. Munad on rohekashallid, tumepruunide laikudega. Haub ilmselt emaslind üksi. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast umbes ühe kuu vanustena. Poegi toidavad mõlemad vanalinnud. Pärast lennuvõimestumist püsivad noorlinnud veel kaua vanadega koos.

Ronk on kõigesööja lind. Tema toit on väga mitmekesine: alates haigetest või küttide poolt haavatud lindudest ning väiksematest imetajatest ja lõpetades putukatega, igasuguse taimse toiduga, jäätmete ja raibetega. Mererannikul toitub sageli mereheitest, käib ka veelindude pesi rüüstamas. Linnade ümbruses külastab mittepesitsusajal suurte salkadena tapamajade ümbrust ja jäätmete mahapaneku kohti. Kõige selle alusel tuleb ronga kasulikkuse ja kahjulikkuse küsimusse suhtuda väga erinevalt: kahjulik on ronk jahimaadel ja linnukolooniates, mujal on tema tekitatud kahju aga tühine või koguni puudub. Looduskaitse alla ta ei kuulu.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri