Kägu

Liiginimi eesti keeles Kägu
Liiginimi ladina keeles Cuculus canorus
Rahvapäraseid nimesid Kukulind, jürilind, suvilind, metsakukk, hõbenokk, kuldnokk, odralind, kägukull, tsirkhaugas, kägi, kagu, käägu, kjägo
Suurus Kehapikkus 32-36 cm, tiibade siruulatus 54-60 cm. Kaal 80-160 g.
Levik Väga laia levikuga - levinud üle kogu Euraasia, isegi polaarjoonest põhjas. Talvitusalad asuvad troopilises ja Lõuna-Aafrikas ning Lõuna-Aasias. Eestis kõikjal sage.
Arvukus Eestis pesitseb 30 000 - 40 000 haudepaari.
Elupaik ja -viis Elupaik mitmekesine, seotud pesaperemeeste levikuga. Metsad, metsastepid, veekogude kaldatihnikud, pargid, aiad, asulate servaalad, mäestikud. Päevase eluviisiga.
Ränne Rändlind. Teekonda talvituspaigast alustavad suure parvena, aga kohale jõuavad üksikult. Saabuvad Eestisse aprilli lõpus või mai alguses. Isaslinnud saabuvad emaslindudest 3-4 päeva varem ja hõivavad omale eelmise aasta territooriumi. Äraränne algab augusti lõpus-septembri alguses.
Toitumine Toiduks on peamiselt putukad, eriti karvased liblikaröövikud, mardikad, sihktiivalised jt. Samuti toitub marjadest, sigimisajal värvuliste munadest.
Pesitsemine ja areng
On pesaparasiit. Pesitsusaeg algab aprilli lõpus või mai algul ja kestab juuli keskpaigani. Emaslind võib muneda kuni 20 muna, mis on võrreldes linnu suurusega väikesed (u 3 g). Munetakse enamasti värvuliste pesadesse, iga emane teatud liigi pessa (ilmselt sinna, kus ise üles kasvas). Lind jälgib väljavalitud pesa ja sobival hetkel poetab muna: muneb kas otse pessa või esmalt maapinnale ja viib selle nokaga oma kohale (kui pesa on liiga õrn sinna munemiseks). Osa kasuemasid vabaneb võõrast munast, teised jätavad pesa maha ja kolmandad ei reageeri muutusele üldse. Käopoeg koorub harilikult teistest varem, paarinädalaselt. Koorudes on paljas, pesakaaslastest veidi suurem ja kasvab väga kiiresti. Väljaviskamisrefleks avaldub teisest viienda päevani, harilikult vabaneb kasuõdedest ja -vendadest kolmandal või neljandal päeval. Allesjäänud surevad enamasti nälga, sest käopoeg ahnitseb kõik endale. Pesast lahkub kolmenädalaselt.
Ohustatus ja kaitse Ei ole looduskaitse all. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis, kuid kahaneva arvukusega. Ohuteguriteks peetakse intensiivset põllumajandust ja kliimamuutusi, mille tagajärel on nii vähem saakputukaid kui ka pesaperemehi.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri