Kägu

You need Plug-In support

Käo kukkumine

 

Kägu

Kägu tunneb ilmselt küll iga inimene, kes on kevadeti natukenegi Eesti looduses viibinud. Kes ei oleks küll kuulunud tema kukkumist? "Kuku-kuku" häälitsuse järgi on talle ka hulgaliselt rahvapäraseid nimetusi pandud: kukulind, metsakukk jt. Samas tuleb mainida, et kukub ainult käo isaslind - nii kutsub ta oma väljavalitud territooriumile emast, kellega pulmi pidada.

Eladajäänud aastaid, õnne, surma, leina, ilmaolusid ja viljasaaki - kõike seda kuulutab kägu alles maikuus. Kägu ei saa juba selle pärast varem kaugelt Lõuna-Aafrika talvekorterist tagasi tulla, et varem ei ole tal veel kuhugi oma mune poetada. Nimelt on nendel selline huvitav komme, et mitte endale ise pesa ehitada, vaid muneda otse väikeste lindude pesasse kui pesa omanik parajasti toiduotsinguil viibib. Ka kooruvad käopojad on halva käitumisega: nad lükkavad pesast välja kõik, mida suudavad. Nii kukuvad väikese käopoja tegutsemisel pesapuu alla tihtipeale kõik pesaomaniku enda munad ja pojad ja hoolsad ema ning isa peavad väsimatult toitma näljast kasupoega.

Osa linde jätavad aga oma pesa juba siis maha, kui märkavad, et pessa on ilmunud võõras muna. Teised linnud võivad ka võõra muna lihtsalt välja visata. Mõlemal juhul on üks käo kahekümnest aastas munetavast munast aia taha läinud. Laululindude pesade rüüstajatena on käod ühed halva mainega linnud.

Kägu on küllaltki suur lind, oma suuruse ja välimuse poolest sarnaneb ta raudkullile. Iseloomulik on tema mitmeastmeline saba. Huvitav on ka see, et isas- ja emaslinnu välimus on erinev. Nimelt on emaslinnu põhivärvitooniks pruun, isaslinnul on see aga hall.

Käo toiduks on peamiselt putukad, eriti maitsevad talle karvased liblikaröövikud. Lõuna poole lendamist alustab ta juba väga varakult, isegi juuli keskel. Enamik lahkub siiski septembri esimesel poolel. Rändel moodustavad käod salku ja lendavad väga kiiresti.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri