Talvike

Liiginimi eesti keeles Talvike
Liiginimi ladina keeles Emberiza citrinella
Rahvapäraseid nimesid Talvike, tuisulind, külmatihane, tsiitsitaja, tits, sits, jõhvilind, kadakalind, karjalind, lepalind, kollane varblane, sirtsuke, kaerasööja.
Suurus Kehapikkus 15,5-17 cm, tiibade siruulatus 23-29 cm, kaal 24-37 g.
Levik Levinud Euraasia metsa- ja metsastepi vööndis. Levila põhjapiir ulatub Põhja-Jäämereni, lõunapiir Itaalia, Balkani ja Kaukaasiani, idapiir Baikali järveni. Eestis kõikjal levinud haudelind.
Arvukus Eestis pesitseb 150 000 - 200 000 haudepaari. Talvine arvukus on 100 000 - 200 000 isendit.
Elupaik- ja viis Elupaigana eelistab ava- ja poolavamaastikke: puisniite, heina- ja karjamaid, raiesmikke, kadastikke. Väldib soid ja märgi alasid.
Ränne Sügisel algab äraränne septembris-oktoobris, kevadel saabuvad talvikesed juba märtsis. Sage talvituja.
Toitumine Toitub peamiselt taimeseemnetest, vähemal määral ka marjadest. Pesitsusajal toitub putukatest. Toitu otsib eranditult maapinnalt.
Pesitsemine Ehitab oma pesa maapinnale rohttaimestiku varju või madalale okaspuule, maapinnast kuni 1,8 m kõrgusele. Aprilli lõpus muneb 4-5 muna, mida haub 11-14 päeva. Enamasti muneb emaslind sama suve jooksul veel ka teise kurna (juuni lõpus-juuli alguses). Pärast poegade koorumist soojendab emaslind neid esialgu pesas ja annab üle isaslinnu poolt kantava toidu. Hiljem hakkab ka emaslind toitu tassima. Poegade toit on valdavalt loomne, koosnedes putukatest, röövikutest ja ämblikest. Pojad lahkuvad pesast umbes kahenädalastena, kuid lendama hakkavad veidi hiljem. Pärast teise pesakonna üles kasvatamist hulguvad talvikesed pesakonniti või salkadena ringi
Ohustatus ja kaitse Ei ole looduskaitse all. Liik on nii Eestis kui ka globaalsete hinnangute järgi soodsas seisundis, kuid arvukus on kergelt langenud. Ohuteguriteks on põllumajanduse intensiivistumine ja putukamürkide kasutamine.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri