Must-kärbsenäpp

You need Plug-In support

Must-kärbsenäpi laul

 

Must-kärbsenäpp

Must-kärbsenäppi kutsub rahvasuu ka metstikaks ja kadakaharakaks. See linnuke tegutseb tavaliselt õõnsate puude ja pesakastide ligiduses, sööstab oksalt lendu, et napsata mööda lendavaid putukat ja pöördub tagasi samale või teisele oksale. Isaslind on kevadel agar sinitihasega ja teiste suluspesitsejatega pesaõõnsuste pärast võitlema. Erutuse korral teeb ta kiireid kummardusi, mille juures langetab saba ja kehitab tiibu, tihti häälitseb alarmeerivalt ning naksutab nokka.

Musta-kärbsenäpi laul on veidi kõhklev, kuid seejuures lihtne ja meeldiv. See kõlab umbes kui "tri-kruti-kruti-tri". Mõned isendid võivad imiteerida ka teiste lindude häälitsusi ja laulukatkeid või isegi terveid laule.

Rändlinnuna saabub must-kärbsenäpp meile tavaliselt aprilli lõpul. Isaslinnud saabuvad varem kui emaslinnud ja hõivavad endale pesitsusterritooriumi. Paljudel juhtudel võib must-kärbsenäpp tagasi jõudes hõivata juba armsaks saanud pesapaiga. Sageli tuleb tal aga pesaõõnsus kätte võidelda. Võitluses puukoristaja, põldvarblase või rasvatihasega jääb ta alla ja mõnikord kaotab selle juures elugi. Kergemini võidab ta vähemsüdi aed-lepalinnu.

Väljavalitud vaba pesaõõnsuse juures tervitab isaslind saabuvat emaslindu erutatud laulu ja pesaõõnsuse näitamisega. Kui emaslind on väljapakutud pesaõõnsusest huvitatud, siis on ka pesakoha valik otsustatud. Pesaõõnsus vooderdatakse kuivanud puulehtedega ning väheste karvade ja sulgedega. Pesas olevad munad on helesinised.

Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahenädalastena. Poegi ähvardava ohu korral hoiduvad vanalinnud eemale ja häälitsevad erutatult, mõnikord aga peituvad vaikides. Siiski on must-kärbsenäpid õige tugeva erutuse korral vaenlast ka rünnanud. Üks isaslind lõi isegi suure-kirjurähni põgenema, paiskudes talle suure hooga selga.

Must-kärbsenäpp lahkub meilt augustis. Ei kuulu looduskaitse alla.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri