Järvekaur

Liiginimi eesti keeles Järvekaur
Liiginimi ladina keeles Gavia arctica
Rahvapäraseid nimesid Kakerdaja, kakar, kakker, kakerjas, kakrekas, kakerlane, kakara, kakardaja, kaul, aur, kõvakael, põhjahani, persu, päitshärg
Suurus Kehapikkus 63-75 cm, tiibade siruulatus 100-127 cm. Kaal 2 - 3,2 kg.
Levik Levinud põhjapoolkera arktilises ja boreaalses vöötmes, pesitsedes Euraasia ja Põhja-Ameerika tundra, metsatundra ning metsavööndi veekogudel. Talvituvad parasvöötme meredel. Eesti alad jäävad järvekauri pesitsus- ja talvitusala piirile.
Arvukus Eestis pesitseb 2-5 paari, talvine arvukus on 50-350 isendit. Läbi rändab 3000-8000 isendit.
Elupaik ja -viis Suurtel ja sügavatel järvedel, enamasti rabaveekogudel. Talved veedab merel.
Ränne Rändlind. Talvitub olenevalt pesitsuspaigast Kesk-Euroopas (ka Põhja- ja Läänemerel), Mustal ja Kaspia merel. Eestis harilik läbirändaja: saabub aprilli lõpus - mai alguses ja lahkub septembrist detsembrini. Rände pikkus võib ulatuda 6000 kilomeetrini.
Toitumine Peamiselt kalatoiduline, kuid merel olles sööb lisaks vähilisi, usse ja limuseid.
Pesitsemine ja areng Peamiselt tundra- ja taigavööndis, rabaveekogudel. Eelistab suuremaid, sügavaid ja hästi taimestunud järvi. Taimedest ehitatud lameda kujuga pesa rajatakse kaldale või järvesaartele, vahel ka tarnamätastele. Mais-juunis muneb emaslind kaks muna, mida hauvad kordamööda mõlemad vanalinnud 28-30 päeva. Pojad lennuvõimestuvad augusti lõpus.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitstavate liikide II kategooriasse. Peamisteks ohuteguriteks on häirimine, veekogude eutrofeerumine, soode kuivendamine ja turba kaevandamine, küttimine ja kalapüük. Rahvusvaheliselt on järvekaur soodsas seisundis, kuid arvukus on languses.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri