Väänkael

You need Plug-In support

Väänkaela laul

 

Väänkael

Kuigi välimuse põhjal seda esiti ei arvaks, kuulub väänkael rähnlaste sugukonda, olles seega mitte just eriti kauge sugulane teiste meie rähnidega. Rähnidele omaselt on ka väänkaelal suunatud kaks varvast ette- ja kaks tahapoole. Sellele vaatamata ei suuda ta püstistel puutüvedel ronida ja eelistab seega tegutseda maapinnal või kaldu seisvatel tüvedel. Väänkael on umbes punaselg-õgija suurune. Tema ülapool on pruuni- ja hallitähniline, heledal alapoolel on tumedad viirud. Läbi silma ja piki kaela kulgeb väänkaelal tume joon, teine tume joon on keset kiirdu ja selga.

Väänkael võib olla pigem väikest kasvu, kuid see-eest on tema hääl uskumatult vali. Tema laulu järgi on arvestatud viljakülvi aega, samuti on selles nähtud ohu ja õnnetuse lähenemist. Selle järgi on ta saanud terve rea rahvapäraseid nimesid. Mis puudutab aga nime "väänkael", siis sellel on päriselt tõepõhi all. Nimelt on tal kombeks puuoksal istudes oma pikka kaela ja pead eri suundades väänata. Pea väänamist kasutatakse partneri võlumisel, kuid ka vaenlase hirmutamiseks - pesal istuv vanalind võib oma väänleva kaelaga röövlile madu meenutada.

Väänkaela meelistoit on sama, mis paljudel teistel rähilistel - sipelgad ja nende nukud. Ta ajab oma pika kleepuva keele sipelgapessa, mispeale ärritunud pesaelanikud haaravad sissetungijast kinni ning kaval lind haarab nad kiirelt oma suhu. Peale sipelgate võib väänkael ka teisi putukaid süüa.

Kuna puuraiumiseks sobivat nokka väänkaelal pole, kasutab ta pesitsemiseks teiste rähnide valmistatud või loomulikke pesaõõnsusi. Pesitsuspaigaks on erinevad kultuurpuistud, nagu viljapuuaiad, pargid, lehtpuusalud, puiesteed vms, aga ka hõredad lehtmetsad. Mai lõpus või juunis muneb emaslind 7-10 muna, mida mõlemad vanalinnud vaheldumisi 11-19 päeva hauvad. Pojad lennuvõimestuvad ja lahkuvad pesast 18-22 päeva vanuselt.

Erinevalt teistest Eesti rähnilistest on väänkael rändlind, kes lendab talvituma Kesk-Aafrikasse. Eestisse saabub ta aprilli lõpul või mai algul, sügisränne toimub peamiselt septembris.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri