Hallõgija

 

Hallõgija

Hallõgija on peaaegu rästa suurune võrdlemisi pika sabaga lind. Eemalt vaadates meenutab ta miniatuurset harakat, kuid ta sulestiku värvus on vähem kontrastne.

Saaki varitseb hallõgija liikumatult madalamate puude või põõsaste ladvas, puutüükail või teistel silmapaistvatel kohtadel. Hallõgija sööb igasugust loomset toitu, alates putukatest ja nende vastsetest ning lõpetades hiirte, kahepaiksete, roomajate ja väikeste lindudega. Vahel ründab ta ka endasuurusi linde, kuid nähtavasti edutult. Väiksemast linnuparvest napsab hallõgija osavalt ühe või teise linnu, kuigi just parvest on kullidel raske saaki tabada. Ehtsa röövlinnu kombel surmab ta saagi tugevate nokahoopidega või küünistega kägistades ning kannab siis nokas toitumispaigale.

On mesinikke, kes hallõgija üle rõõmu tunnevad, sest ta hävitab tihaseid, kes käivad tarude juures mesilasi napsamas. Teiselt poolt leidub heatahtlikke linnusõpru, kes hallõgijaid vihkavad ja hävitada tahaksid, sest ta surmab ju nii mõnegi väikese laululinnu. Hallõgija tuleb aga rahule jätta, sest looduses on kõik need kaotused ette nähtud. Eluviisilt kulli meenutav hallõgija ei ole laulmisest täiesti võõrdunud. Tema laul on varieeruv ja sisaldab rohkesti teiste lindude häälitsusi.

Rändlinnuna saabub hallõgija meile märtsis-aprillis. Pesa ehitab ta peaaegu alati rabamännile. Hallõgija pesitseb mitu aastat järgemööda ühes ja samas rajoonis ning ehitab oma pesa sageli möödunud aastase pesa lähedale. Pesa ehitab tõenäoliselt emalind üksi. See koosneb väljastpoolt kuivadest männiraagudest, keskkihiks on kuiv rohukulu ja sisevooderduses leidub rikkalikult linnusulgi. Pesas olevad munad on kirjatud hallide ja pruunide tähnide ja laikudega valkjas- kuni rohekashallil taustal. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kolmenädalastena. Vanalinnud hoolitsevad pesast lahkunud poegade eest veel kaua aega, tõenäoliselt kuni sügisrändeni. Hallõgija lahkub meilt septembris ja oktoobris.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri