Jõgi-ritsiklind

 

Jõgi-ritsiklind

Peidetud eluviis ning iseäralik laul, mida võhik enamasti ritsika häälitsuseks peab, on põhjuseks miks seda lindu nii vähe tuntakse. Jõgi-ritsiklinnu laul on ühetooniline, meenutades ritsika siristamist või parmu pirinat. Seetõttu peavad paljud jõgi-ritsiklinnu laulu kuuldes seda varajase rohutirtsu hääleks.

Eestisse saabub jõgi-ritsiklind üsna hilja, aprilli lõpul või mai algul. Kohe peale saabumist haarab ta endale sobiva elupaiga, milleks on põõsastikud jõe kaldail ja ojade ääres või metsaorgude niisked nõlvad. Peagi võib kuulda isaste laulu, mida algul kuuldub vaid hämarikus, kuid hiljem kostab seda ka päeval. Laulev isaslind istub põõsa kõrgemal oksal või kuival oksaraol liikumatult paigal, saba sorus ja nokk pärani avatud ning väriseb tervest kehast. Ehmudes kukutab enda kivina taimestikku ja pageb joostes.

Pesa rajavad jõgi-ritsiklinnud tavaliselt maapinnale põõsaharude vahele. Pesa on hästi peidetud ja seetõttu on seda raske avastada. Pesa asetseb linnu poolt kuhjatud kuivadest taimevartest, enamasti nõgesevartest, alusel. Selle ehitamiseks kasutavad linnud kuivanud mullaseid lehti ja kõrsi, mida nad ei põimi, vaid painutavad ja üksteise vastu suruvad. Juunis munetakse 4...5 valget punakaspruunide täppidega muna. Mune haub emaslind üksi umbes 2 nädalat.

Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast 12-päevaselt. Poegi toidavad mõlemad vanalinnud väikeste putukatega. Pärast pesast lahkumist püsivad noorlinnud vanematega koos kuni sügisese lahkumiseni.

Toitu hangib jõgi-ritsiklind eranditult rohurindest ja maapinnalt. Surudes tiivad tihedasti vastu keret, muutub ta saledamaks ja peenemaks ning jookseb siis kergelt ja kiiresti taimevarte vahel. Rohus niimoodi ringi jooksvat jõgi-ritsiklindu võib siis kergesti segi ajada hiirega.

Katsumusterohke reis talvitumisalale troopilisse Aafrikasse algab augusti lõpul. Putukaid hävitades aitab jõgi-ritsiklind põõsastikes hoida looduslikku tasakaalu. Kevadel jõe kaldail põõsastikes jalutades tasub meeles pidada, et need pole sugugi varased tirtsud, kes seal nii andunult siristavad, vaid hoopis jõgi-ritsiklinnud.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri