Kuuse-käbilind

 

Kuuse-käbilind

Kuuse-käbilinnu omapäraks on tüse nokk, mille otsad teineteisest ristamisi üle ulatuvad. Lind ise on varblasest veidi suurem. Isalind on põhiliselt punane, emalind kollakasroheline. Jalad on kuuse-käbilinnul sageli tugevasti korpas, nii et vahel on isegi tulnud nende rõngastamisest loobuda.

Harva tegutsevad linnud üksikult, enamasti näeme neid paaridena, pesakonniti või salkadena. Isegi pesitsuse ajal liituvad naabruses pesitsevad isalinnud toitumisel väikesteks salkadeks.

Peamiseks kuuse-käbilinnu toiduks on kuuseseemned. Nende hankimiseks kangutatakse käbi oksalt noka abil lahti ja hoitakse seda oksal jalaga kinni, et seemneid käbisoomuste vahelt välja urgitseda. Sageli pääsevad käbid lindude jala alt lahti ja kukuvad alla. Sellega aitab kuuse-käbilind kaasa kuuseseemnete levikule. Vahel võib kuuse-käbilindu kohata ka kõige ootamatutes paikades: aias kapsapeenral isukalt savisegust mulda söömas, hoone vundamendi või kivimüüri küljes küüniste abil rippumas ja kivide vahelt savi nokkimas. Ilmselt on kuuse-käbilinnul ühekülgse toitumise tõttu sageli ainevahetushäired, sest asulate juures tuleb ta ka lumele maha ja sööb uriinisegust lund.

Kuuse-käbilinnu laul on ilus ja õrn. Eestis leidub kuuse-käbilindu eelkõige kuusikutes ja kuuse-segametsades. Pesa ehitab emaslind, keda isaslind pidevalt saadab või läheduses silmas peab. Ta annab emaslinnule toitu juba mängu ja ka pesaehituse ajal. Pesamaterjali kogub emaslind üksi üsna pesapuu juurest, eemaldudes sellest vaid kümmekond meetrit. Emaslind võib ehitada ka mitu pesa, enne kui ühesse neist muneb.

Pesas olevad munad on valkjad või rohekad, kaetud roostja, hallika ja tumepruuni kirjaga. Vaenlase lähenemisel pesale hakkab emaslind erutatult häälitsema, mille peale naabruses pesitsevad kuuse-käbilinnud kokku lendavad ja vaenlast kimbutada või tõrjuda püüavad. Vaatamata sellele hukkub rohkesti pesi ja paljud jäetakse vanalindude poolt tülitamise järel ka maha.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri