Luha-sinirind

 

Luha-sinirind

Luha-sinirind on Eestis vähearvukas ilusa välimusega ja lauluga lind. Seetõttu on ta võetud ka looduskaitse alla. Öeldakse, et sinirind on kauneim ööbikute perekonna lind. Põhitoonid on tal tumedad, aga kontrastselt tõuseb esile hele kulmutriip. Huvitav on veel see, et isaslinnu pea, kurgualune ja puguala on rukkilillesinised, millest ka tema nimi. Emaslinnul siniseid toone pole. Kõht ja rind on sinirinnal aga valged.

Sinirind on enam-vähem varblase suurune lind, kelle levila on laiali pillatud Euroopa, Aasia ja Aafrika tundratesse, metsadesse, steppidesse ja poolkõrbetesse. Sagedaimad elupaigad on talle põõsaniidud, põõsasood ja luhad. Eriti meeldib sinirinnale mängida kraavikallaste pajupõõsastel, kinnikasvavatel tiikidel ja lompidel. Ta liigub kiiresti ning vajadusel varjub osavalt maapinnalähedases kõrges taimestikus. Sageli ajab sinirind saba iseloomulikult püsti ja laiali. Samas väldib ta suletud võsasid.

Pesitseb luha-sinirind kõige sagedamini jõe- ja järvekallaste põõsastikes, aga ka põõsaluhtadel ja uhteorgudes. Tavaliselt ei pöördu ta järgmisel aastal tuttavale pesapaigale tagasi. Oma pesa ehitab ta maapinnale mõne varjava põõsa taha või kraaviperves olevasse lohku. Selle ehitusmaterjaliks on enamasti lähiümbruses kasvavad kuivanud rohukõrred, vooderdamiseks otsib sinirinnaema aga pehmemat ja peenemakoelisemat materjali. Kas mai lõpupäevadel või päris juunikuu alguses muneb sinirind oma munad, neid on 5...7. Lendamas võime esimesi poegi kohata alates juuni lõpupäevadest.

Toidu leiab sinirind enamasti maapinnalt või põõsastelt, millel ta väga sageli osavalt turnib. Kõige meelsamini sööb ta erinevaid putukaid, aga lepib ka teiste leitud selgrootutega. Luha-sinirind on Eestis rändlinnuna, talvitab ta Põhja-Aafrikas või Aasia lõunaosades. Sügisränne algab tal septembris ja kevadel tagasi Eestisse pesitsuspaikadele jõutakse kas aprilli lõpul või mai alguses. Eestis võib kevadel ja sügisel kohata ka läbirändajaid. Kahjurputukate hävitajana toob ta inimesele kasu, kuid peamine on siiski tema kaunis välimus ja suurepärane lauluhääl.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri