Jääkoskel

 

Jääkoskel

Jääkoskel on varesest suurem sihvaka kere ja peene nokaga partlane. Hundsulestikus isaslinnu pea ja kaela ülaosa on mustad ja küütlevad metallroheliselt, eesselg on samuti must, tagaselg hall ja kõhualune valge. Emaslinnul ja puhkesulestikus isaslinnul on pea ja kael pruunid, alapool on valge ja ülapool tuhkhall. Emaslinnul on kuklas tutt ja see on puhkeperioodil parim eristamistunnus isalinnust. Nokk ja jalad on jääkosklal erepunased. Jääkoskel kaalub keskmiselt 1,8 kilogrammi.

Jääkoskel on levinud põhjapoolkera okas- ja segametsade vööndis ning Kesk-Aasia mäestikes. Eestis on jääkoskel rohukosklaga võrreldes laiemalt levinud, lisaks Lääne-Eesti saartele ja Eesti põhjarannikule võib teda leida ka Võrtsjärvel ja mujalgi Lõuna-Eesti veekogudel.

Jääkoskel tegutseb avaveel, ainult pesitsema siirdub ta metsadesse, parkidesse ja isegi inimasulatesse. Pesa teeb jääkoskel igasugustesse õõnsustesse, kõige sagedamini puuõõnsustesse, kuid ei põlga ära ka müüripragusid, põranda- ja katusealuseid. Jääkoskel kasutab ka pesakaste ja Vaika looduskaitsealal on nende tarvis juba ammu mitmekordseid pesamaju paigaldatud. Jääkoskel võib aga pesitseda ka avapesas, roostikus, tihedas rohus või ka põõsaste all.

Pesas on mai alguses 10...15 kreemikasvalget piklikku muna. On esinenud ka juhtumeid, kus mitu emalindu on munenud ühte pessa ja siis on seal sageli üle 40 muna, mida hauduma ei hakka keegi (iga lind tahab ikka eelkõige oma mune haududa, sellise suure kuhja puhul aga pole võimalik omi võõrastest eristada). Pojad kooruvad mai lõpul ja juunis ning lennuvõimestuvad juulis - augustis. Isalinnud kogunevad juunis suurtesse parvedesse ja sulgivad meresaarte läheduses. Poegadega emalind liigub samuti avaveele.

Jääkoskel toitub nagu rohukoskelgi kaladest, mis paneb tema liha maitseomadustele kenakese põõna. Et jääkoskel on rohukosklast suurem, on ta ka jahimeestele märksa ahvatlevam. Jääkosklat kütitakse aastas umbes poolsada lindu. Looduskaitse alla ei kuulu.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri