Peoleo

You need Plug-In support

Peoleo laul

 

Peoleo

Peoleod on tavaliselt näinud vähesed, aga kuulnud paljud. Tema kõlav, flööti meenutav lauluvile on paljudele tuttav. Samas on hästi tuntud ka peoleode kräunuv häälitsus, mis rahvasuus on andnud talle vihmakassi nime. Tegu on suhteliselt tavalise linnukesega, kes hoolimata oma erksast sulestikust jääb oma argliku loomuse tõttu enamasti meile nähtamatuks. Isaslind on erekollane, mustade tiibade ja sabaga, nokk on aga punane. Emas- ja noorlindude ülapool on roheline, alapool määrdunudvalge peenete triipudega. Külgedel ja kõhul esineb erineval määral kollakasrohelist või kollakat varjundit.

Peoleode levila hõlmab pea kogu Euroopat. Siiski puudub liik Briti saartel ning tema põhjapiir ei ulatu kaugemale Lõuna-Soomest. Aasias leidub neid kuni Altai mägede ja Iraanini. Talvitusalad asuvad aga Aafrikas, Sahara kõrbest lõunas. Rändlinnuna veedavad peoleod meil väga vähe aega. Saabuvad nad alles maikuu jooksul, lahkuvad aga juba augusti teises pooles.

Elupaigaks on peoleole leht- ja segametsad, vahel ka kuivad männikud, puisniidud või vanad pargid. Suuremates metsamassiivides eelistavad nad pigem metsaservi ja lagendike ümbrust. Põhitoiduks, eriti pesitsusajal, on putukad ja nende vastsed, vähemal määral ämblikud ja teised selgrootud. Suve teisel poolel söövad nad meelsasti ka marju, eelistades sealjuures küpseid kirsse ja mureleid.

Peatselt pärast kevadist saabumist algab pesaehitus, millega peamiselt tegeleb emaslind üksi, kuigi isaslind võib aidata pisut materjali koguda. Pesa asub lehtpuu või männi võras, maapinnast kuni 16 meetri kõrgusel, tüvest eemal peente rõhtsate oksaharude vahel. Kausjas pesa kinnitatakse oksale otsekui kiik. Ehitusmaterjaliks on kuivad rohukõrred, kasetoht, sammal ja oksakesed, voodriks aga rohulibled ja -juured, ämblikuvõrk, karv või vill jne. Mai lõpus või juuni alguses muneb emaslind 3-5 läikivat, kreemiat ja hajusate pruunikate tähnidega muna, mida haub 13-15 päeva. Koorunud poegade toitmisega tegelevad mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahenädalastena. Pärast pesast lahkumist toidavad vanalinnud neid siiski veel kahe-kolme nädala jooksul.

Eestis pole peoleod looduskaitse all ja nende arvukus on siin mõnevõrra tõusnud. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on tegu soodsas seisundis oleva liigiga, kelle arvukus on stabiilne.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri