Musttihane

Liiginimi eesti keeles Musttihane
Liiginimi ladina keeles Periparus ater
Rahvapäraseid nimesid Halltihane, kuusetihane
Suurus Kehapikkus 10-11,5 cm, tiibade siruulatus 17-21 cm, kaal 8-10 grammi.
Levik Levinud pea üle kogu palearktilise regiooni. Eestis ebaühtlaselt levinud vastavalt sobiva pesitsusbiotoobi olemasolule. Lõuna-Eestis levik ühtlasem ja laialdasem kui põhja pool.
Arvukus Eestis pesitseb 15 000 - 25 000 haudepaari.
Elupaik ja -viis Pesitseb keskealistes ja vanades arukuusikutes ja kuuse-segametsades, vaid saartel asustatakse ka männikuid ja männi-segametsi. Madal- ja siirdesookuusikutes ning nooremates puistutes liik puudub või esineb juhuslikult.
Ränne Kogu levila ulatuses paiga- ja hulgulind. Septembris-oktoobris rändab suur osa noorlindudest koos põhja poolt saabuvate läbirändajatega meilt ära. Mõnel aastal paisub sügisränne invasiooniliseks, siis kohatakse augustist novembrini sadu tuhandeid isendeid edelasse suundumas.
Toitumine Toitub putukatest ja okaspuude seemnetest, mida kogub koorepiludesse tagavaraks.
Pesitsemine ja areng
Pesitseb igasugustes puuõõnsustes, puujuurte vahel, kivide all koopakestes ja pehkinud kändudes. Pesakoobast ei uurista kunagi ise. Pesa ehitab emaslind kuivadest taimekõrtest, samblast ja taimevillast, pesalohu vooderdab sulgedega. Esimese kurna, milles 6-13 roostjate täppidega pisikest muna, muneb emaslind aprilli lõpul-mai algul, teise juuni keskpaigas. Haudumine kestab 14-16 päeva, haub emaslind üksi. Poegade toitmisega tegelevad mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahenädalastena. Pärast pesast väljumist jäävad pojad tegutsema koos pesakonnaga pesa lähimas ümbruses.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla. Rahvusvaheliste ohuhinnagute järgi on liik soodsas seisundis, kuid langeva arvukusega. Suurimaks ohuks on põliste kuusikute pindala vähenemine.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri