Põhjatihane

 

Põhjatihane

Põhjatihane on rasvatihasest väiksem must-valge sulestikuga linnuke. Tema sulestik on enamjaolt hallikaspruun ja määrdunudvalge. Pead katab must "müts" ja kurgu all on must laik. Kokkupandud tiiva pruunikashallide hoosulgede servadest moodustub selge hele paneel. Põhjatihane on väga kergesti segi aetav salutihasega, kuid salutihase tiival hele paneel puudub. Samuti on põhjatihase kurgulaik suurem ja tema "mütsike" ulatub kaugemale kukla taha.

Sarnaselt teistele tihastele, on ka põhjatihane väga liikuv ja vilgas. Samas ei otsi ta erinevalt teistest tihastest toitu ainult kõige peenematelt okstelt, vaid ka puutüvedelt ning nendel kasvavate samblike alt ja koorepiludest. Talvel kogub ta omale tagavaraks puuseemneid, mida peidab puukoore piludesse.

Nagu põhjatihase nimigi ütleb, on ta eriti levinud põhjapoolsetes piirkondades, kus asub rohkelt okas- ja segametsi. Samuti ei pelga need linnukesed karmi talve, elades siin aastaringselt. Talvel võib meie põhjatihasepopulatsioon siiski põhjast ja idast sisserändajate arvelt veidi suureneda. Üldiselt ulatub põhjatihaste levila Inglismaast ja Prantsusmaast läänes kuni Vaikse ookeanini idas, jäädes umbes 50. ja 63. laiuskraadi vahele. Eestis on tegu suhteliselt arvuka linnuga.

Kuni kevadeni hulguvad põhjatihased ringi salkadena, sageli ka koos teiste tihastega. Märtsi lõpus ja aprillis hakkavad paarid salkadest eralduma, et siirduda pesitsusalale. Pesa jaoks uuristatakse pehkinud puutüvesse koobas ja seda teevad vanemad ühiselt. Samas valmis õõnsuse puhastamisega ja pesamaterjali kokkukandmisega tegeleb ainult emaslind. Mõnikord muneb ta küll otse õõnsuse põhjal olevale puupurule, enamasti ehitab aga sinna pesa kuivanud kõrtest ja samblast. Pesalohu vooderdab aga taimevilla ja karvadega. Sinna muneb ta 5-10 valget, roostepruunide tähnidega muna. Mune haub emaslind 13-15 päeva, samal ajal isaslind toidab teda. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahe nädala vanuselt.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri