Põldvarblane

Liiginimi eesti keeles Põldvarblane
Liiginimi ladina keeles Passer montanus
Rahvapäraseid nimesid Sirtslane, nonn, hallvatt, hallivatimees, varglane, värvuke, varvelus (ühised nimed koduvarblasega)
Suurus Kehapikkus 14-16 cm, tiibade siruulatus 20-22 cm, kaal 22-24 grammi.
Levik Levinud peaaegu kogu Euraasias, v.a Skandinaavia põhjaosa, Araabia poolsaar ja India. Eestis levinud vastavalt pesitsuspaikade olemasolule. Väikesed introdutseeritud populatsioonid Austraalias ja Põhja-Ameerikas.
Arvukus Eestis pesitseb 80 000 - 110 000 haudepaari.
Elupaik ja -viis Peamiseks elupaigaks on inimasulad. Linnades esineb vähem, maa-asulates rohkem. Elutseb aastaringselt seltsingutena. Päevase eluviisiga.
Ränne Pea kogu levila ulatuses paigalind, esineb aastaringselt. Vaid tundras elavad populatsioonid rändavad vähesel määral.
Toitumine Seemned, putukad, väikesed selgrootud, taimepungad. Külastab lindude söögimajakesi. Poegi toidetakse peamiselt putukatega ja teiste väikeste selgrootutega. Alates neljandast elupäevast hakatakse poegadele ka seemneid tooma.
Pesitsemine ja areng
Pesa ehitatakse hoonete õõnsustesse, puuõõnsustesse ja pesakastidesse, harvemini hekkidesse, ilupõõsastesse, kuuskedesse jne. Pesa on kogukas ja kohev, lohaka välimusega. Materjalina kasutatakse õlekõrsi, kaltsu, takku ja sulgi. Pesa ehitavad mõlemad vanemad ühiselt. Emaslind muneb 5-6 valkjat tumehallide ja pruunikate tähnidega muna, mida mõlemad vanalinnud 11-14 päeva hauvad. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast umbes kahenädalastena. Poegi toidavad vanalinnud peamiselt putukatega jt väikeste selgrootutega. Pärast poegade lennuvõimestumist hoiavad pesakonnad veel mõnda aega kokku, juuli lõpus ja augusti alguses moodustuvad juba suuremad seltsingud, sageli koos koduvarblasega.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu Eestis kaitstavate liikide hulka. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis, kuid langeva arvukusega.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri