Nurmkana

 

Nurmkana

Nurmkana ehk põldpüü on pisemat kasvu kanaline, kelle kere on jässakas ja ümmargune. Sulestik on peamiselt hallikaspruun, "nägu" ja kurgualune oranžpunased, külgedel kastanpruunid ristvöödid. Rind on tuhkhall ja peeneviiruline, kõhul on aga suur hobuserauakujuline mustjaspruun laik. Erinevalt paljudest teistest kanalistest on sugupooled omavahel väga sarnased. Üks erinevus siiski on - emaslinnu kõhualune laik on tunduvalt väiksem ja ähmasem.

Nurmakana on levinud Euroopas taigavööndi keskosa ja Vahemere vahel, Lääne-Siberis ja Väike-Aasias. Algselt oli ta metsa- ja metsastepiasukas, kuid nüüdseks on ta asunud elama ka lagedamatele aladele. Eestis on nurmkana levinud kõikjal peale Hiiumaa ja Vormsi. Nende tavalisteks elupaikadeks on põllud ja niidud, samuti kultuurmaastiku lähedusse jäävad metsasihid, metsalagendikud ja aiad. Tegutsevad nad alati maapinnal. Toitu otsivad nurmkanad kodukana kombel siblides ja nende menüüsse kuuluvad peamiselt seemned, mahavarisenud teravili, rohttaimede rohelised osad, samuti juured, marjad, lülijalgsed ja teod. Pojad söövad algul vaid loomset toitu, kuid harjuvad aegamisi taimsega.

Paigalindudena elatakse talv üle väikestes salkades. Paksu lumikatte korral on tavaline, et nurmkanade salgad tulevad inimasulate ja teede lähedusse, harjudes seal kergesti häiringutega. Et öösel sooja saada, kaevuvad nad lume alla.

Kevade saabudes salgad lagunevad, sest hakkavad moodustuma paarid - harilikult juba märtsi keskpaigas. Peagi hakatakse rajama pesa. See paikneb tavaliselt kas teraviljapõllul või tihedas rohus mõne varjava puu või põõsa varjus. Pesaks on maasse kraabitud suhteliselt sügav lohk, kuhu on kuhjatud kuiva rohtu. Aprilli lõpus või mais muneb emaslind 10-26 ühevärvilist hallikas-, prunikas- või rohekaskollast muna, mida haub üksi 24-25 päeva. Kohe pärast koorumist lahkuvad pojad pesast ja nende eest hoolitsevad mõlemad vanemad. Esimesed lühikesed lennud sooritatakse juba 12-14 päeva vanuselt. Sügiseks ja talveks jäädakse koos täiskasvanud lindudega enamasti ühte salka.

Looduskaitse alla nurmkana ei kuulu ja tegu on jahilinnuga. Nende arvukus on aga oluliselt langenud. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis, kuid samuti langeva arvukusega. Suurimaks ohuks on intensiivne põllumajandus, sh pesitsusaegsed põllutööd ja pestitsiidide kasutamine.
Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri