Salu-lehelind

You need Plug-In support

Salu-lehelinnu laul

 

Salu-lehelind

Salu-lehelind kuulub väikseimate lindude hulka meie looduses. Salu-lehelind on ka üks kõige agaramaid lauljaid. Raugematu hooga laulab ta nii südasuve lämmatavas kuumuses kui ka vihmas ja tormis, peatudes või liikudes mõnel kõrgemal põõsaoksal. Harva laulab ta ka lennul ühelt põõsalt teisele. Hommikul hakkab tema laulu kuulduma juba varakult enne päikesetõusu ja õhtul lakkab see alles peale päikese loojumist. Salu-lehelinnu laul on õrn meloodiline vilerida, langeva lõpuga, kaudselt metsvindi laulu meenutav, kuid palju mahedam. Kuigi ta on üks kõige arvukamaid ja tavalisemaid laululinde, tuntakse teda siiski vähe. Nähtavasti ei piisa inimeste tähelepanu äratamiseks ainult ilusast laulust, vaid on vaja ka silma paista. Salu-lehelind on aga pisitilluke ning tegutseb lehestiku varjus.

Rändlinnuna saabub salu-lehelind meile aprilli lõpul või mai algul. Isaslinnud jõuavad pärale enne emaslinde ja valivad endale pesitsusterritooriumi, mida nad teiste isaslindude eest kaitsevad. Et isaslinnud on emaslindudega võrreldes arvulises ülekaalus, siis peavad paljud neist jääma vallalisteks.

Pesa ehitab emaslind maapinnale rohu sisse. Pesa on kerakujuline paksuseinaline ehitis samblast ja kuivadest rohukõrtest, mis sageli on juuripidi mullas kinni ja painutatakse katuseks. Lennuava asub pesa küljel. Pesas olevad munad on valkjad, roosade tähnidega ja väga õhukese koorega. Emaslind asub hauduma sageli juba enne viimase muna munemist. Isaslind haudumisest osa ei võta, vaid laulab ja valvab ümbrust. Pesitsemise ajal on vanalinnud väga pelglikud ja võivad valmimata või koguni valmis pesa vähe hautud munadega maha jätta. Ärevuses võivad nad pesa asukoha reeta häälitsuste ja käitumisega. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahenädalastena. Mõnda aega pärast pesast lahkumist hoolitsevad vanalinnud veel poegade eest.

Salu-lehelind lahkub meilt augustis ja septembris.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri