Salu-lehelinnu laul
Salu-lehelind
Salu-lehelind on üks väiksemaid linde meie looduses. Linnu ülapool on tuhm hallikaskollane, alapool kollakasvalge või määrdunudvalge. Kõige märgatavam tunnus on linnu hele kulmutriip. Sugupooled on sarnased. Kuigi salu-lehelind on õige pisut suurem ja kollasem kui väike-lehelind, on neid kahte äärmiselt lihtne segamini ajada, kui just lindu parasjagu laulmas ei kuule. Üks tunus siiski on: salu-lehelinnu jalad on enamasti helepruunid või pruunikasroosad, väike-lehelinnul aga tumepruunid.
Kevaditi on salu-lehelind üks meie puistute kõige agaramaid lauljaid. Raugematu hooga laulab ta nii südasuve lämmatavas kuumuses kui ka vihmas ja tormis, peatudes või liikudes mõnel kõrgemal põõsaoksal. Tema laul on õrn meloodiline vilerida, langeva lõpuga, kaudselt metsvindi laulu meenutav, kuid mahedam ja aeglasem.
Salu-lehelinnud elutsevad igasugustes puistutes, kus esineb põõsaid - alates metsadest kuni parkide ja kalmistuteni. Lehtede vahel siblides otsivad nad omale vilkalt toidupoolist - peamiselt on nendeks putukad, kuid sügisel võivad toidulaual olla ka marjad.
Rändlinnuna saabub salu-lehelind meile aprilli jooksul. Isaslinnud jõuavad pärale enne emaslinde ja valivad endale pesitsusterritooriumi, mida nad teiste isaslindude eest kaitsevad. Täpsema pesakoha valimise ja pesaehitusega tegeleb juba emaslind. Pesa paikneb tavaliselt maapinnal rohu sees - see on kerakujuline paksuseinaline ehitis samblast ja kuivadest rohukõrtest. Lennuava asub pesa küljel. Emaslind muneb 4-8 valkjat roosade täppidega muna, mida haub 12-14 päeva. Poegi toidavad mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahenädalastena.
Sügisel asuvad salu-lehelinnud teele juba augustis, lahkudes lõplikult septembris. Samal ajal toimub ka põhjapoolsemate asurkondade läbiränne. Salu-lehelindude talvitusalad asuvad Aafrikas, Sahara kõrbest lõuna pool kuni mandri lõunatipuni välja.