Harakas

Liiginimi eesti keeles Harakas
Liiginimi ladina keeles Pica pica
Rahvapäraseid nimesid Harangas, kidaharangas, kida-käda, kiitsakas, kiipsakas, kökk, kädistaja, vibahänd, pikksaba, munavaras, päevavaras
Suurus Kehapikkus 40-51 cm, sh saba 20-30 cm. Tiibade siruulatus 52-60 cm. Kaal 175 - 295 grammi.
Levik Harakas on levinud katkendlikul areaalil kogu Euraasias - Atlandi ookeanist Burjaatia, Altai ja Pakistanini, Kamtšatkal, Kaug-Idas ja Kagu-Aasias, samuti Loode-Aafrikas ja Põhja-Ameerika lääneosas. Eestis levinud kõikjal.
Arvukus Eestis pesitseb 10 000 - 15 000 paari. Talvitub 20 000 - 30 000 isendit.
Elupaik- ja viis Asustab kultuur- ja poolavamaastikke, metsaservi, kase-, paju- ja lepavõserikke, elab ka linnades ja aedades. Harakas puudub rannikualadel ja ulatuslikus metsamassiivis. Elab üksikute paaridena, on päevase eluviisiga.
Ränne Vanalinnud paiksed, noorlinnud võivad talveperioodil hulkuda.
Toitumine Harakas on segatoiduline, tarvitab selgrootuid, väikesi selgroogseid, igasugust taimset toitu ja toidujäätmeid, ka teiste lindude mune ja poegi.
Pesitsemine ja areng
Pesa ehitab tihedasse puu- või põõsavõrasse 1-10 m kõrgusele maapinnast. Pesa on kogukas, ümmargune raagudest ehitis, millel on peal katus ja sissepääsud külgedel. Mai alguseks muneb emaslind 5-8 muna. Poegi haub ainult emaslind, pojad kooruvad 17-17 päeva pärast. Lennuvõimestuvad 22-27 päeva vanuselt, kuid pärast pesast lahkumist tegutsetakse veel õdede-vendadega koos.
Koht ökosüsteemis Võib tekitada kahju teiste lindude poegade ja munade hävitajana. Toob kasu kahjurputukate hävitamisega ja soodustab kakuliste pesitsemist, kes looduses võtavad meelsasti üle haraka vanu pesi.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla, kuid arvukus on mõnevõrra langenud. Rahvusvaheliselt on tema staatus "soodsas seisundis" ja arvukus stabiilne.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri