Leevike

You need Plug-In support

Leevikese hääl

 

Leevike

Leevike on suur, jämeda kaela, suure pea ja töntsaka nokaga jässakas vintlane. Tema tiivad ja saba on pikad ja mustad, päranipulaik valge, tiival hallikasvalge vööt, selg hall, pea must. Sugupooli on lihtne eristada alapoole värvuse järgi - isaslinnul on see erepunane, emasel hallikasbeež.

Leevike on levinud suuremas osas Euraasiast. Eestis on tegu tavalise linnuga, keda sageli arvatakse ainult talvel meil viibivat. Talvel on nad tõepoolest valge lume taustal kergesti tähelepandavad, otsides süüa aedadest ja toidumajadest. Muudel aastaaegadel on neid vähem märgata, kuid tegelikult on tegu arvuka pesitsejaga - Eestis pesitseb 70 000 - 100 000 haudepaari leevikesi.

Suurem osa leevikesi on paikseid, kuid on ka rändavaid isendeid. Alates oktoobrist lahkub osa isendeid lähipiirkondadesse talvituma, samas tuleb põhja poolt veel rohkemgi leevikesi nende asemele. Märtsis-aprillis naasevad linnud oma pesitsusaladele.

Leevike elutseb eelkõige kuusikutes, aga ka teistes okas- ja segametsades. Võib vähemal määral esineda ka lehtmetsadel, puisniitudel, parkides ja kalmistutel. Põhitoiduks on okas- ja lehtpuude seemned, võrsed ja pungad, noored lehed ja õied. Putukate ja röövikutega toidetakse vaid poegi.

Pesa rajatakse tavaliselt madala kuuse otsa, harvem kadaka või tiheda lehtpõõsa sisse, 0,5-4 meetri kõrgusele. Paaritumisrituaali alguses emaslind võtab noka vahele mõned kõrrekesed (demonstratiivne vihje pesaehitusele) ja teeb väljasirutatud eeskehaga kergelt pöörlevaid liigutusi. Pesamaterjaliks on raod ja kõrred. Mais muneb leevike 4-7 muna, mida haub emane üksi 14-16 päeva - seniks isane toidab teda. Pärast koorumist viibivad pojad pesas 15-16 päeva ja neid toidavad mõlemad vanalinnud. Tavaliselt munetakse suve jooksel veel teinegi kurn, soodsates oludes isegi kolmas.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri