Kukkurtihane

Liiginimi eesti keeles Kukkurtihane
Liiginimi ladina keeles Remiz pendulinus
Rahvapäraseid nimesid Ei ole teada.
Suurus Keha pikkus 10-12 cm, tiibade siruulatus ~16 cm. Kaal 8-11 grammi.
Levik Levinud Euroopas ja Aasias, levila ulatub Pürenee poolsaarest läänes Kesk-Hiinani idas. Euroopas on levila põhjapiiriks Lõuna-Rootsi ja Eesti. Vahemereäärsed kukkurtihased on paiksed, Põhja-Euroopa linnud talvitavad Lõuna-Euroopas. Eestis hajusalt levinud haudelind, kelle peamiseks pesitsusalaks on Emajõe vesikond (Võrtsjärve ümbrus, Tartu ümbrus, Peipsi rannik), sagedamini kohtab teda veel Pärnumaal, Läänemaal ja Harjumaal.
Arvukus Eestis pesitseb 400-600 haudepaari.
Elupaik ja -viis Elutseb meil peamiselt kinnikasvanud ja roostunud luhtadel, jõe- ja järvekallastel ning mereranniku lahesoppides. Pesitsusajal elutseb paarides, ülejäänud ajal hulgusalkades. Päevase eluviisiga.
Ränne Eesti aladel rändlind. Talvituma lendavad Lõuna-Euroopasse. Kevadel saabuvad aprillis, sügisel lahkuvad septembri lõpus või oktoobri alguses.
Toitumine Põhitoiduks on põhiliselt väikesed putukad ja ämblikud.
Pesitsemine ja areng
Pesa kujutab endast peente okste tipus rippuvat heledat piklik-kerajat kinnist kukrut, mille ühel küljel on torukujuline ripats - sissepääsutunnel. See keerukas ja vastupidav ehitis on valmistatud taimekiududest ja -villast ning võib säilida mitu aastat. Pesa ehitamist alustab tavaliselt isaslind, kes teeb valmis aluse ja välisseina, sisemuse vooderdab emaslind. Seejärel muneb emaslind 6-8 valget muna ja haub neid 12-15 päeva. Poegade toitmisega tegelevad mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahenädalastena.
Ohustatus ja kaitse Ei ole looduskaitse all. Rahvusvaheliselt on tegu soodsas seisundis oleva liigiga ning arvukus on tõusuteel nii Eestis kui ka levilal laiemalt.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri