Kaelus-turteltuvi

Liiginimi eesti keeles Kaelus-turteltuvi
Liiginimi ladina keeles Streptopelia decaocto
Rahvapäraseid nimesid Ei ole teada.
Suurus Kehapikkus 29-33 cm, tiibade siruulatus 48-53 cm. Kaal 125-195 g.
Levik Kaelus-turteltuvi on levinud pea üle kogu Euroopa, ulatudes põhja pool Skandinaavia keskosani. Teine suur asurkond asub Pakistanis, Indias ja Kesk-Aasia riikides. Tema leviala on viimase sajandi jooksul märgatavalt kasvanud, kusjuures Eestisse hakkasid nad levima alates 1950. aastatest.
Arvukus Eestis väikesearvuline haudelind - meil pesitseb 100-150 paari. Siin talvitub 50-100 isendit.
Elupaik ja -viis Kaelus-turteltuvi on inimkaasleja, kes eelistab kultuurmaastikke - parke, asulatelähedasi puistuid ja ohtra kõrghaljastusega linnu, aleveid ja külasid.
Ränne Kaelus-turteltuvi on valdavalt paigalind, kuid areaali põhjaosas, sh Eestis toimub talvel ilmselt mõningane ränne lõuna poole.
Toitumine Toit valdavalt taimne, koosnedes seemnetest, marjadest ja õrnematest taimeosadest. Inimkaaslejatena on aga võimelised toituma ka meie "loodud" toidulauast.
Pesitsemine ja areng
Pesa võib ehitada nii leht- kui okaspuudele, kuid pesitseb ka hoonete karniisidel, rõdudel jne. Pesamaterjalina kasutab oksaraage. Mai lõpus muneb emaslind 2 valget muna, mida hauvad mõlemad vanemad 14-18 päeva. Poegade eest hoolitsevad samuti mõlemad vanemad koos. Pojad õpivad lendama 18-20 päeva pärast, juuli teises pooles. Üks paar võib suve jooksul pesitseda 2-3 korda.
Ohustatus ja kaitse Ei ole looduskaitse all. Looduslikeks vaenlasteks on varesed, kullilised jt röövlinnud. Rahvusvaheliselt on kaelus-turteltuvi soodsas seisundis ning arvukus on tõusev.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri