Kaelus-turteltuvi

 

Kaelus-turteltuvi

Kaelus-turteltuvi on umbes hakisuurune oma keha põhivärvuselt rohekashall lind. Linnu keha alapool on helehalli ja helerohelise värvuse vahepealne ning jalgadest tahapoole muutub see valkjashalliks. Puguala ülaosa on hallikas ning kaelal on lai tume triip, mis ulatub ümber kaela tagaosa teisele küljele ja mille järgi lind endale ka nime on saanud. Linnu keha ülapool on pruunikasroheline ning tiibade pealmine pool samuti. Tiibade tipmised hoosuled on tumepruunid. Linnu pea on põhiliselt rohekashall, pealae poolt tumedam, allapoole aga heledamaks muutuv. Tuvi saba on pealtpoolt rohekashall, altpoolt valkjas. Linnu nokk on roosakashall ja jalad punased. Silm on tume.

Kaelus-turteltuvi eelistab elupaigana kultuurmaastikke, parke, linnalähedasi puistuid, muid sarnaseid elupaiku. Nagu kodutuvigi, nii on ka kaelus-turteltuvi osaliselt urbaniseerunud lind. Osad linnud ei rända talveks minema, vaid siirduvad linnadesse, et seal siis inimese elutegevuse kaaslejana talv üle elada.

Linnadesse mitterändavad linnud toituvad põhiliselt taimede seemnetest, marjadest, noortest taimedest ja kuna sügisepoole sellest kõigest nappima hakkab, rändavad need linnud septembris minema.

Kaelus-turteltuvi pesakurnas on 2 valget muna. Vanemad hoolitsevad järglaste eest mõlemad võrdselt, vahetades teineteist haudumisel ning toidumuretsemisel. Pojad lennuvõimestuvad juuli teisel poolel.

Kaelus-turteltuvi ei ole looduskaitsealune liik.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri