Turteltuvi

 

Turteltuvi

Turteltuvi on suure rästa suurune küllaltki huvitava välimusega lind. Kui enamuse tuvide juures on tooniandvaks põhivärvuseks hall, siis turteltuvi puhul see nii ei ole. Turteltuvi keha põhilised värvid on valge, pruun ja õrnroosa. Linnu keha alapool alates puguala alumisest osast on valge, samuti ka sabasulgede alapool. Puguala on õrnroosa, mis on segunenud hallikate toonidega. Tuvi selg ja tiibade küünraosa on pruunid ning tiibade tipmised hoosuled tumepruunid. Turteltuvi pea on lauba-, pealae- ja kuklapiirkonnast sinakashall, pea küljed silmast allpool aha rohekashallid. Selle rohekashalli vöödi lõpetavad kaela külgedel kolm peent rida tumedaid sulgi, mis eralduvad üksteisest heledate vöötidega. Tuvi nokk on hall, vahanahk valge. Linnu jalad on tumepunased ja mustade küüntega. Silma värvus on turteltuvil mitte nii punane, kui kõigile tuntud kodutuvil, ta on rohkem heleroosa punase helgiga.

Turteltuvi eelistab elupaigana kultuurmaastikke; hõredaid salumetsi ja põldudevahelisi metsatukki. Turteltuvi on samuti üks selliseid linde, kes aeglaselt urbaniseerub - linnastub.

Pesa rajab lind puu otsa ning pesamaterjalidena kasutab ta peeneid oksi. Pesa on nõrk ning pesitsusjärgselt harilikult eriti kaua ei säili.

Turteltuvi toiduks on peamiselt seemned, marjad ja pehmemad taimeosad.

Linnu looduslikeks vaenlasteks on peamiselt erinevad kakud ja kullid, asulate läheduses või nende sees elavate turteltuvide peamisteks vaenlasteks on aga meie tavaline kass.

Turteltuvi ei ole looduskaitse all.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri