Pruunselg-põõsalind

Liiginimi eesti keeles Pruunselg-põõsalind
Liiginimi ladina keeles Curruca communis
Rahvapäraseid nimesid Härjaööbik, lobiseja põõsalind, pajuharakas
Suurus Kehapikkus 13-15 cm, tiibade siruulatus 18-23 cm, kaal 13-21 grammi.
Levik Levinud Euroopa ja Lääne-Aasia metsa-, stepi-, poolkõrbe- ja vahemerelises vööndis. Eesti levinud vastavalt sobivate pesitsuspaikade olemasolule. Talvitusalad asuvad Kesk- ja Ida-Aafrika savannides.
Arvukus Eestis pesitseb 300 000 - 500 000 haudepaari.
Elupaik ja-viis Elutseb peamiselt kultuurmaastikel, kus leidub mitmesugust põõsastikku: kraavivõsad, hõredad puistud, madalad kuusehekid. Samuti leidub teda poolavamaastikul, eeskätt põõsasniitudel ja -soodel.
Ränne Rändlind. Saabub maikuu jooksul. Lahkub augustis ja septembri esimesel poolel.
Toitumine Kevadel ja suve esimesel poolel toitub peamiselt putukatest, keda otsib põõsaste okstelt ja lehtedelt. Sügisel sööb ka mitmesuguseid marju.
Pesitsemine ja areng
Pesitsusterritooriumi valib isaslind, kes saabub tavaliselt umbes nädal enne emaslinde. Isaslind ehitab suure hulga mängupesi, jätab need aga seest vooderdamata. Emaslind valib ühe nendest pesadest ja viib ehituse lõpule. Pesa rajatakse rohttaimestiku varju maapinna kohale, harvem kõrgemale ning see koosneb kuivadest kõrtest ja taimevillast. Emaslind mune 4-6 rohekat hallide ja pruunide laikudega muna, mida hauvad mõlemad vanalinnud 11-13 päeva. Pärast poegade koorumist soojendavad ja toidavad neid mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad ja lahkuvad pesast kahenädalastena, häirimise korral ka varem.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu Eestis looduskaitse alla. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis ja tõusva arvukusega. Lähitulevikus võib ohuks olla talvitusalade kõrbestumine. Pesitsusaladel aga on ohuteguriks elupaikade kadu intensiivpõllumajanduse tõttu.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri