Väike-põõsalind

You need Plug-In support

Väike-põõsalinnu hääl


Väike-põõsalind

Väike-põõsalind on väike, kuid jässakas ja üsna lühikese sabaga põõsalind. Linnu ülapool on hallikaspruun, hallika kiirju ja sabaga. Näol on õrnalt aimatav tume mask, mille kohal õrn hallikasvalge kulmutriip. Kurgualune on lumivalge, samuti servmised sabasuled. Harilikult tegutseb ta lehestikus, ilmudes vaid viivuks nähtavale, et jälle kohe kaduda. Niisiis silmab teda suhteliselt harva. Väike-põõsalindu võib aga ära tunda ka tema klõbistava laulu järgi. Laulev isaslind liigub tavaliselt oma pesitsusterritooriumil ringi, tõustes mõnikord põõsastikust ka nähtavamale oksale või isegi tarale ja telefonitraadile.

Väike-põõsalinnud pesitsevad väga suurel alal Euraasias. Elupaigana eelistavad nad okaspuunoorendikke, kuusikuid, männikuid, kadastikke, parke, aedu, hekke ja lehtvõsasid. Põhitoiduks on neile erinevad putukad, näiteks mardikad, lehetäid, liblikad ja nende röövikud. Suve teisel poolel satuvad nende toidulauale aga ka marjad. Rändlinnuna lahkub väike-põõsalind septembris, et lennata talvitusaladele Aafrikas.

Kevadel saabub väike-põõsalind teistest põõsalindudest varem, juba aprilli lõpupäevil. Nädal või kaks pärast saabumist alustab isaslind pesa ehitamist, kuid jätab selle viimistlemata. Kui emaslinnu tulek mingil põhjusel viibib, võib ta selliseid pesi ehitada isegi mitu. Emaslinnu saabumisel aga jätab isaslind pesaehituse pooleli ja hakkab emaslindu tema ees lenneldes pessa meelitama. Kui emaslind pesaga rahule jääb, lõpetatakse pesaehitus ühiselt.

Pesa ehitatakse tavaliselt madalale põõsaharude vahele, eelistatud on noored kuused ja hekid. Pesa koosneb peentest, kohevalt kokku asetatud oksakestest ja on nii hõre, et munad võivad sealt läbi paista. Tavaliselt on pesa peidetud tihedate okste põimikusse, nii et teda on raske leida ja tülikas ligi pääseda. Mune on pesas 4-6, need on valkjad, hallide ja helepruunide laigukestega. Haudumine kestab 11-12 päeva ja selles osalevad mõlemad vanalinnud. Ka poegade toitmisega tegelevad nad ühiselt. Pojad lahkuvad pesast kahenädalastena.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri