Metstilder on piiritaja või rästa suurune üldtoonilt tume lind. Kehakujult on tilder küllaltki sale. Metstildri pea põhivärvus on helepruun, sellel algab nokast tume vööt kuni silmani ja selle kohal kulgeb hele triip kuni silma taha. Lind on kõige tumedam selja pealt, seal ja üldse ülapoolel on põhivärvuseks pruun, mille taustal on väikesed kollased tähnid; kõhualune aga on sootuks valge. Tiibade hoosuled on linnu kõige tumedamad - tumepruunid. Tiibade alakülg on tume ja see on linnnu puhul tähtsaks määramistunnuseks. Metstildri saba on hele ja tipust tumedate ristvöötidega kaetud. Nokk on peast pisut pikem ja samuti tume. Tegu on meie metsades tihti kuuldava ja harva nähtava linnuga; kuna linnu suurus ei ole erilist aukartust äratav, ei ole tal kasulik end laiemale üldsusele näidata. Metstildri lend on kiire ja järskude käänakutega. Sageli näeb tead ka puude otsas. Kui lind muutub ärevaks, on seda ka kohe tema käitumisest näha - muidu rahulik lind hakkab siis oma eeskeha kiiresti edasi-tagasi nõksutama.
Metstildri levila hõlmab metsavööndi Norra, Taani ja Austria joonelt kuni Ohhoota mere ja Tatari väina rannikuni. Põhja suunas on metstilder levinud ligikaudu põhjapolaarjooneni, lõuna suunas kuni metsasteipvööndini. Lind talvitub Inglismaal ja Vahemeremaadel, põhiliselt aga Aafrikas ning Lõuna-Aasias. Eestis on metstilder kõikjal levinud tavaline pesitseja märgades kuusemetsades.
Metstilder valib pesitsemiseks tavaliselt metsaservad, välud või raisemikud vee või siis kaua püsivate loikude läheduses. Metstilder seab ennast tavaliselt sisse võõrastesse pesadesse, eelistades enamasti rästapesi. Ta võib valida ka oravapesa, kui on veendunud, et pesa endine omanik tagasi ei tule. Lind ise on pesaehitajana kehv. Täiskurnas on neli kahkjaskollast, oliivjat või pruunilaigulist muna, mida keskmiselt 21 päeva hauvad vaheldumisi mõlemad vanemad. Pesas viibivad pojad tavaliselt 2 päeva ning siis lahkuvad pesapaigastki. Kolmenädalaselt nad juba lennuvõimestuvad.
Metstilder toitub marjadest, seemnetest ja selgrootutest loomadest. Looduskaitse alla ta ei kuulu.