Punajalg-tilder

 

Punajalg-tilder

Punajalg-tilder ehk rohutüll on umbes hakisuurune küllaltki heledate ja kontrastsete värvitoonidega lind. Rohutülli keha meenutab oma kujult sellist küllaltki pikka värtnat, millele on tumedat ja heledat lõnga peale keritud. Linnu keha ülapool, selg on eestpoolt hallikaspruun, ent juba poole selja pealt muutub see helevalgeks. Rohutülli saba on samuti hele, nagu selgki, kuid sellel on üksikud hajusad tumedad ristitriibud. Linnu tiivad on pealtpoolt, nagu eesselgki, tumedam, altpoolt aha hele. Linnu kõige tumedamad suled on tiibade tipmised hoosuled. Punajalg-tildri valgetaustaline kael ja puguala on kaetud hallide nooljate laikudega, mis muutuvad seda hõredamaks, mida enam nad allpool paiknevad. Puguala lõpust kuni sabani on keha alapool täiesti valge. Linnu pea on, nagu kaelgi, kaetud tiheda hallitäpilise mustriga. Rohutülli nokk on küllaltki pikk, tüvikust tumepunane, otsapoole tumenev.

Punajalg-tildri jalad on ebaproportsionaalselt pikad, mistõttu linnu keha näib püsivat nagu kahe pika punase toki otsas. Seda muljet süvendab veelgi asjaolu, et sageli näeme lindu troonimas mõnda rändrahnu, posti või muud kõrgemat kohta ning siis tundub sageli lausa uskumatuna, et need kaks peenikest pikka jalga seda lindu kogu tema elu jooksul kanda suudavad.

Punajalg-tilder eelistab elupaigana niiskeid või soostunuid kõrge rohukasvuga alasid, kus tema jalgade ja noka pikkus vägagi vajalikuks osutuvad. Nimelt toituvad need linnud lompide või muude veekogude kaldaäärses osas sageli kuni kõhuni mudas solberdades ja oma pika nokaga muda songides, et ettevaatamatuid selgrootuid võimalikult ootamatult tabada. Samamoodi ootamatult võidakse aga kulliliste poolt tabada ka teda ennast.

Punajalg-tilder on looduskaitse all.

 

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri