Käblik

Liiginimi eesti keeles Käblik
Liiginimi ladina keeles Troglodytes troglodytes
Rahvapäraseid nimesid Risulind, peiälpoiss, pöialpoiss, metsaträks, träks, roisusäks, metskilk, aiatikk, pöidlaots, püsthänd, pöialpukk, pöialpokk, päkk, pöid, pöidlalind, kummkäbi, rästik, koobakene, ahjulind
Suurus Kehapikkus 9-11 cm, tiibade siruulatus 13-17 cm. Kaal 8-12 g.
Levik Levinud üle kogu Euroopa, samuti leidub Kesk- ja Ida-Aasias. Eestis tavaline, arvukas haudelind.
Arvukus Eestis pesitseb 250 000 - 300 000 haudepaari. Talvitub 300-800 isendit.
Elupaik ja -viis Eelistab paiku, kus kerge peituda: okste rägastikud, puude juured, põõsastikud, sageli kuusetihnikutes. Osavalt hüppab lakkamatult põõsaste vahel, tuulemurrus või jookseb maapinnal rohttaimede vahel. Laulab lagedamal paigal, kännutüükal, haohunnikul või kuuseoksal liikudes, aga laulu lõppedes peitub koheselt taas tihnikusse. Hoiab saba püsti.
Ränne Areaali põhjaosas liigub talvel lõuna poole, lõuna- ja keskosas on paikne. Meile saabub kevadel aprillikuu jooksul, lahkub septembri lõpust novembri alguseni. Üksikud talvitavad soojematel talvedel ka Eestis, hoidudes lahtiste veekogude lähedusse.
Toitumine Peamiselt pisiämblikud ja väikesed väheliikuvad putukad: sagedamini lutikalised, mardikad, liblikaröövikud ja täid. Ka taimeseemned, sügisel marjad.
Pesitsemine ja areng
Isaslinnud saabuvad pesitsuspaikadele juba märtsi lõpul ja hakkavad pesi ehitama. Neid tehakse 5-8 territooriumi eri osadesse, aga ükski ei valmi lõplikult. Ehitusmaterjalina tarvitatakse sammalt, oksaraage, kulu, sõnajalgade lehti. Pesade ehitamise ajal saabub emaslind, kes valib ühe pesadest välja ja viimistleb selle sambla- ja sulevooderdise abil, peaaegu alati on lennuava põimitud sõnajalalehtedest. Valminud pesa on suur ja massiivne, lennuava paikneb küljel. Pesa asub harilikult maapinna lähedal risurägastikus või kuuseokstel. Emane muneb 5-7 muna, mida haub 14-16 päeva. Samal ajal võib mõne teise pesa asustada teine emane ja nii võib ühel isaslinnul olla kuni kolm pesakonda poegi. Kui veel arvestada, et harilikult on käblikul kaks kurna aastas, siis võib ühel isaslinnul olla väga palju järglasi. Isaslind toidab kõiki oma pesakondi, ehkki vähem kui emaslind. 15-16 päeva vanuselt lahkuvad pojad pesast.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis. Arvukus on tõusuteel nii Eestis, kui levilal laiemalt.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri