Musträstas

You need Plug-In support

Musträsta laul

 

Musträstas

Musträsta rohked rahvapärased nimetused viitavad tema sarnasusele mitmete teiste lindudega: jõeköster ja jõe-õpetaja (vesipapi nimed), siplasekukk (musträhn), kuldnokk jne. Välimuse järgi on teda aga eristada. Nimelt on musträstas tõesti üleni süsimust ning pesitsusajal paistab kaugele tema kuldkollane nokk. Erinevalt kuldnokast tähne või erilist läiget musträsta sulestikul ei ole. Lisaks nokale on isaslinnul kollane ka silmarõngas. Emaslinnud on tagasihoidlikuma välimusega - sulestik on tume-nõgipruun, kurgualune pisut heledam pruunikasvalge, rind ähmaselt tähniline ja nokk tume. Hilissuvel muutub tumedamaks ka isaslinnu nokk.

Maapinnal liigub musträstas hüpates ja aegajalt peatudes, et saba püsti ajades ümbrust jälgida. Laul kõlab aga kõrgel puu otsas istudes. Musträsta laul on kaunis ja meloodiline ning erinevalt paljudest teistest laululindudest hoopis madalama flöötja tämbriga. Sageli on musträstas kevadõhtutel üks viimaseid, kes laulmise lõpetab ja hommikuti üks esimesi, kes alustab.

Musträstas on levinud üle kogu Euroopa, samuti leidub neid Edela-Aasias ja Loode-Aafrikas. Kagu-Austraalias ja Uus-Meremaal elavad introdutseeritud populatsioonid. Kogu levila peale on musträstas jaotatud omakorda üheksaks alamliigiks, kes sõltuvalt elukohast on ränd-, hulgu- või paigalinnud. Meil esinev musträsta nominaatvorm Turdus merula merula on suures osas rändlind, samas Lääne- ja Kesk-Euroopas on 75% isenditest paigalinnud. Meil pesitsevad musträstad veedavad oma talve peamiselt Saksamaal, Madalmaades ja Prantsusmaal, samas jääb järjest rohkem musträstaid pehmetel talvedel ka meile talvituma, eriti Lääne-Eestis. Rändavad isendid saabuvad Eestisse tavaliselt märtsikuu jooksul, sügisränne toimub oktoobri lõpust novembri lõpuni.

Elupaigaks on musträstale erinevad puistud, peamiselt salu- ja lodumetsad või puisniidud, kuid järjest rohkem kolivad nad elama ka inimeste lähedusse - maa-asulatesse ja linnade parkidesse, kalmistutele ja suurematesse aedadesse. Mitmel pool Lääne-Euroopas on tegu juba täiesti tavalise linnalinnuga. Kui muidu toitub musträstas peamiselt vihmaussidest ning putukatest ja nende vastsetest, siis alates suve teisest poolest, marjade valmimise aegu, saavad nende põhitoiduks erinevad viljad ja seemned.

Musträstas või pesitseda erinevalt teistest rästastest ka maapinnal või mõnel madalal kännutüükal. Kui ta aga kõrgemal puu otsas on otsustanud järglased üles kasvatada, siis eelistab ta lehtpuid okaspuudele. Pesa on kausikujuline ja koosneb oksakestest, heinast, puulehtedest, samblast jne. Lõppviimistlusena kasutatakse seespool muda või mulda. Pesaehitust alustatakse ligikaudu kolm nädalat pärast saabumist ning see kestab mõne päeva. Mune on musträsta pesas 4-6 ja haudumine vältab umbes 15 päeva. Paar nädalat kasvavad koorunud pojad pesas ja väljudes õpivad üpris ruttu selgeks ka lendamise. Mai lõpus võime kohata lennus juba noori musträstaid. Suve jooksul võib toimuda mitu pesitsust.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri